Az előző bejegyzésben elkezdtük egy vezérlőpanellel vezérelt grafikon felépítését. A gondolatmenetet ott hagytuk abba, hogy elkészült képzeletbeli esetünkhöz a vezérlőpanel, amin kapcsológombok segítségével ki tudjuk választani, hogy két cég két banknál vezetett bankszámlái közül melyik számlák látszódjanak a grafikonon, egy dátumválasztó segítségével pedig ki tudjuk választani, hogy mely időszakot jelenítse meg a grafikon. A mai bejegyzésből kiderül, hogy makrók és az előzőekben felépített vezérlők segítségével hogyan tudjuk a grafikont létrehozni, a megfelelő adatokat hozzárendelni, és az alapvető formázásokat megejteni.
Mielőtt belemennénk a részletekbe, tekintsük át , hogyan épül fel a grafikonok objektummodellje.
ChartObject objektum
Amennyiben nem egy Chart típusú lapon helyezkedik el a grafikonunk, hanem egy munkalapra illesztjük be (ún. beágyazott diagram vagy embedded chart-ként), akkor a hierarchiában a legfelsőbb szintű objektumunk a ChartObject lesz, illetve ezek kollekciója, a ChartObjects. Úgy kell elképzelni, hogy ez maga a keret, ami a diagramot tartalmazza. Legfontosabb metódusai és tulajdonságai:
- ChartObjects.Add – ezzel a metódussal tudunk egy új elemet a ChartObjects kollekcióhoz hozzáadni, magyarul egy új beágyazott diagramot létrehozni. Kötelező paraméterként meg kell adni a kezdő pozíciót (Left és Top, az A1 cella bal felső sarkától számítva, pontban meghatározva), valamint a kezdő méretet (Width és Hight, szintén pontban meghatározva). Továbbá ahhoz hogy ne kapjunk hibaüzenetet, vagy egy nevet kell neki adnunk a .Name tulajdonsággal, vagy egy ChartObject típusú változó értékeként kell a .Add metódust megadnunk – ez utóbbi esetben, ha nem adunk az objektumnak nevet, akkor az Excel generál hozzá egyet (pl.: “Chart 3”). Még egy fontos gondolat: a ChartObject objektum nem önmagában létezik, hanem annak a munkalapnak a gyerek objektuma, amelyik lapon létrehozzuk/létrehoztuk. Ezért hivatkozni rá mindig a munkalappal együtt tudunk. Példákkal illusztrálva az eddigieket:
ActiveSheet.ChartObjects.Add( _ Left:=50, _ Top:= 20, _ Width:= 200, _ Height:= 100) _ .Name="ChtObj"
ugyanez implicit módon megadott paraméterekkel:
ActiveSheet.ChartObjects.Add(50, 20, 200, 100).Name="ChtObj"
vagy változóval:
dim UjDiagram as ChartObject Set UjDiagram = ActiveSheet.ChartObjects.Add(50, 20, 200, 100) UjDiagram.Name="ChtObj"
- ChartObjects.Count – ez a tulajdonság megadja, hogy hány elemünk van az adott munkalap ChartObjects gyűjteményében. A ChartObjects(ChartObjects.Count) utasítással pedig az adott munkalapon utoljára létrehozott ChartObject objektumra tudunk hivatkozni.
- ChartObject.Delete – ezzel az eljárással a hivatkozott objektumot tudjuk törölni. Például kombinálva a .Count tulajdonsággal, a következő utasítás az utoljára létrehozott beágyazott diagramunkat törli:
ActiveSheet.ChartObjects(ActiveSheet.ChartObjects.Count).Delete
- ChartObject.Index – ez a tulajdonság a hivatkozott objektum gyűjteményen belüli sorszámát adja meg. Vegyük például a következő állítást:
ActiveSheet.ChartObjects("ChtObj").Index = 1
Az állítás igaz (True értéket eredményez), ha a “ChtObj” nevű diagramot elsőként hoztuk létre az aktív munkalapon, hamis (False értéket eredményez), ha létrehoztuk, de nem elsőként, és hibaüzenetet kapunk, ha ilyen néven nincs diagram az aktív munkalapon.
- ChartObject.Top; ChartObject.Left; ChartObject.Width; ChartObject.Height – a diagram pozícióját és méreteit meghatározó tulajdonságokat már érintettük az Add metódus kapcsán. Ezeket a paramétereket nem csak létrehozáskor adhatjuk meg, hanem a későbbiekben is bármikor megváltoztathatjuk ezekkel a tulajdonságokkal.
- ChartObject.Name – ez a tulajdonság a hivatkozott objektum nevét adja eredményül. Például az alábbi utasítással a másodikként létrehozott diagram nevét egy String típusú változóban tároljuk el:
Dim DiagramNev as String DiagramNev = ActiveSheet.ChartObjects(2).Name
- ChartObject.Visible – ez a tulajdonság azt adja eredményül, hogy a hivatkozott diagram látható-e. A tulajdonság makróval változtatható is, vagyis attól függően, hogy True-ra vagy False-ra állítjuk a tulajdonság értékét, tudjuk a hivatkozott diagramot megjeleníteni vagy eltüntetni (ezzel a diagram nem törlődik, csak nem lesz látható). Például:
ActiveSheet.ChartObjects("ChtObj").Visible = False
Chart Objektum
Ez maga a grafikonunk, ezen az objektumon, vagy ennek valamelyik gyerek objektumán tudunk mindent állítani, amit kézzel a grafikon varázslóban, a Ribbon-on vagy a grafikonon jobb klikkel előhívott tulajdonság menüpontokban állítanánk be. Ahogy a ChartObject objektumnál, úgy itt is szülő objektumokkal együtt tudunk a Chart objektumunkra hivatkozni. Lássuk a legfontosabb metódusokat, tulajdonságokat és gyerek objektumokat. A lehetséges beállítások köre igen széles, és semmiképp nem szeretném teljeskörűen és felsorolásszerűen bemutatni mindet. Ebben a bekezdésben inkább csak példák nélkül áttekintjük a leggyakrabban használatosokat, majd a bankszámlás esetünkre visszatérve egy-egy konkrét példát is fogunk rájuk látni:
- Chart.ChartType – ezzel a tulajdonsággal tudjuk beállítani (vagy lekérdezni), hogy milyen típusú diagramunk legyen.
- Chart.SetSourceData – amennyiben grafikonunk adatainak forrása egy Excel táblázat, ezzel tudjuk a rá való hivatkozást beállítani: hogy mely cellákban helyezkednek el az adatok (Source), illetve hogy oszlopok vagy sorok szerint szerepelnek a kategóriák és értékek (PlotBy). Mivel a bankszámlás példában más megoldást fogunk alkalmazni, erre lássunk most egy példát:
ActiveSheet.ChartObjects("ChtObj").Chart.SetSourceData _ Source:=Sheets("Sheet1").Range("A1:D5"), _ PlotBy:=xlRows
- Chart.Axes – ezzel a metódussal tudunk a tengelyekre, illetve további gyerek objektumok megadásával azok elemeire hivatkozni. Amennyiben nem az összes tengelyre, mint kollekcióra szeretnénk hivatkozni, paraméterként megadhatjuk a tengely hivatkozását: a vízszintes tengelyé xlCategory, a függőlegesé xlValue; ha van elsődleges és másodlagos tengelyünk is, akkor megadható hogy xlPrimary vagy xlSecondary. Például ha két függőleges tengelyünk van, akkor a jobb oldali (másodlagos tengely) hivatkozása: Chart.Axes(xlValue, xlSecondary)
- Chart.SeriesCollection – ezzel a metódussal a diagrammal ábrázolt számsorra tudunk hivatkozni. Mint a neve is mutatja, ez egy gyűjtemény: ha megadunk egy indexszámot, akkor egy konkrét számsorra tudunk hivatkozni, különben pedig a grafikonon ábrázolt összes számsorra.
- Chart.ChartArea – ezzel a tulajdonsággal a diagram külső, PlotArea-n kívüli területére tudunk hivatkozni.
- Chart.PlotArea – ezzel a tulajdonsággal a diagram belső területére tudunk hivatkozni.
- Chart.Legend – ezzel a tulajdonsággal a jelmagyarázatot tartalmazó dobozra tudunk hivatkozni.
- Chart.ChartTitle – ezzel a tulajdonsággal a diagramunk címét tartalmazó dobozra tudunk hivatkozni.
- Chart.SetElement – ezzel a metódussal százas nagyságrendű, előre definiált utasításlistából választva tudunk egy-egy formázási lépést elvégezni – mindezt anélkül, hogy az érintett gyerek objektumot és annak metódusait, tulajdonságait közvetlenül meghívnánk. Például ha a grafikonunkon el szeretnénk tüntetni a függőleges tengelyt, azt megtehetjük így is:
ActiveSheet.ChartObjects("ChtObj").Chart _ .Axes(xlValue, xlPrimary).Delete
és így is:
ActiveSheet.ChartObjects("ChtObj.Chart _ .SetElement (msoElementPrimaryValueAxisNone)
- Chart.ChartGroups illetve Chart.LineGroups, Chart.ColumnGroups, stb… – vannak olyan tulajdonságok, amelyeket nem lehet általánosságban minden típusú grafikonon értelmezni, ezért nem lehetne őket a Chart vagy a SeriesCollection objektumokon végrehajtani. Az ilyen típusspecifikus utasításokat (mint például oszlopdiagramnál az oszlopok közötti távolságot) a ChartGroups kollekció megfelelő elemén, vagy a típusnak megfelelő …Groups kollekció (oszlopdiagramnál ColumnGroups kollekció) megfelelő elemén kell végrehajtani. Például ha a grafikonunk tartalmaz egy vonaldiagramot és egy oszlopdiagramot, és tudjuk, hogy az oszlopdiagram indexe 2, akkor az oszlopdiagramot vagy a Chart.Chartgroups(2) vagy Chart.ColumnGroups(1) metódussal tudjuk hivatkozni.
Az elméleti alapozás után térjünk vissza a bankszámlás esetünkhöz.
Grafikon létrehozása
A célunk az, hogy a munkafüzetünk megnyitásakor a grafikon a helyén legyen. Ha már ott van, akkor jó, ha nincs még ott, akkor létre kell hozni. Egy egyszerű módszer annak ellenőrzésére, hogy már létezik-e a grafikonunk az, hogy megpróbáljuk változóba betölteni.
Először is deklaráljuk a szükséges változókat a modulunk eljárásokon kívül eső területén:
Public ChtObj as ChartObject Public Grafikon as Chart
A betöltést / grafikon létrehozást a munkafüzet megnyitásakor szeretnénk megejteni, ezért a ThisWorkbook modulba, a Workbook_Open() eljárásba írjuk a következőket (a vezérlőelemekkel kapcsolatos kódok után):
On Error Resume Next Set ChtObj = Worksheets("Reporting").ChartObjects("Chart_Reporting") On Error GoTo 0
A “Set ChtObj…” utasítássor megpróbálja a “Reporting” nevű lapon lévő “Chart_Reporting” nevű grafikont betölteni a ChtObj változóba. Amennyiben csak ennyi lenne az utasítás, akkor – amennyiben a nevezett grafikon nem létezik – rögtön hibaüzenetet kapunk. Ezért szükségünk van egy kis hibakezelésre: az On Error Resume Next kóddal arra utasítjuk az eljárásunkat, hogy hiba esetén hagyja figyelmen kívül a hibás sort, és lépjen a következő sorra. Az On Error GoTo 0 kóddal pedig kikapcsoljuk ezt a hibakezelő utasítást, hiszen nem szeretnénk hogy a programmal máshol esetlegesen előforduló hibákkal ugyanezt tegye. Eredményképp, ha létezik a grafikon, akkor a nevezett ChartObject objektumot betöltöttük a ChtObj változóba, amennyiben nem létezik a grafikon, akkor a ChtObj változónk üres marad, vagyis az értéke Nothing marad.
Egy feltételvizsgálat után hozzuk létre a grafikont – ha szükséges:
If GrafikonKeret Is Nothing Then ' grafikon létrehozása With Worksheets("Reporting").ChartObjects.Add( _ Top:=Worksheets("Reporting").Keret.Top, _ Left:=Worksheets("Reporting").Keret.Left + Worksheets("Reporting").Keret.Width + 15, _ Width:=ActiveWindow.VisibleRange.Width - Worksheets("Reporting").Keret.Left - Worksheets("Reporting").Keret.Width - 75, _ Height:=ActiveWindow.VisibleRange.Height - 30) .Name = "Chart_Reporting" End With Set ChtObj = Worksheets("Reporting").ChartObjects("Chart_Reporting") Set Grafikon = ChtObj.Chart ' [ide még jön pár sor] End If
A már ismert .Add metódussal hozzuk létre a grafikont. A pozíció és a méretek megadásánál trükközzünk egy kicsit, és a grafikon méretét igazítsuk az Excel ablakunk üres részéhez:
- A grafikonunk felső élét (Top paraméter) a vezérlőpanel felső éléhez igazítjuk.
- A grafikonunk bal oldalát (Left) a vezérlőpanel jobb oldalától 15 pontnyira helyezzük el. Mivel “Right” tulajdonság nem létezik, ezért a vezérlőpanel jobb élének pozícióját úgy kapjuk meg, hogy a bal élének pozíciójához hozzáadjuk a szélességét.
- A grafikonunk jobb oldalát – vagyis a szélesség (Width) paraméterét – a látható képernyő szélességéhez igazítjuk, ehhez az ActiveWindow.VisibleRange méreteit használjuk fel:
grafikon szélesség = ablak szélesség – vezérlőpanel bal széle – vezérlőpanel szélessége – 75 pont - A grafikonunk magasságát (Height) szintén a látható képernyőhöz igazítjuk.
Ezután adjunk egy nevet a grafikonnak a .Name tulajdonság megadásával, végezetül az elkészült diagramot a könnyebb hivatkozás érdekében töltsük be változókba: mind a ChartObject, mind a Chart objektumot.
Grafikon formázása – első nekifutás
Az újonnan létrehozott diagramunk még nem tartalmaz adatokat, csak egy üres keretünk van, ezért az adatfüggő formázásokat ebben a lépésben még nem tudjuk megejteni. A legtöbb tulajdonságot azonban már be tudjuk állítani, tegyük is meg (még mindig a ThisWorkbook modul Workbook_Open() eljárásában vagyunk).
A Chart objektumon beállíthatjuk, hogy milyen típusú diagramunk legyen (halmozott oszlop), jelenjen-e meg cím a grafikonon (ne jelenjen):
With Grafikon .ChartType = xlColumnStacked .HasTitle = False End With
Jöhet a vízszintes tengely, vagyis a Chart.Axes(xlCategory), ahol beállítjuk a címkét (ne legyen), a formátumot (dátum), a skálabeosztást (automatikus), a skála szövegének irányát (függőleges), valamint a függőleges rácsvonalakat (ne legyen). A minimum-maximum értékeket később tudjuk beállítani, a dátumválasztás után:
With Grafikon.Axes(xlCategory) .HasTitle = False .CategoryType = xlTimeScale .MajorUnitIsAuto = True .MinorUnitIsAuto = True .BaseUnitIsAuto = True .TickLabels.Orientation = xlTickLabelOrientationUpward .HasMajorGridlines = False .HasMinorGridlines = False On Error Resume Next .TickLabels.NumberFormat = "yyyy.mm.dd" .TickLabels.NumberFormat = "éééé.hh.nn" On Error GoTo 0 End With
Az előző kódrészletben is látható egy kis trükközés. Az Excel nyelvétől és a számítógép regionális beállításaitól függően változhat, hogy a dátumformátumot milyen nyelven kell megadni (angolul y/m/d vagy magyarul é/h/n). A színessel jelölt sorok biztosítják, hogy mindkét verzióban működjön a program.
A függőleges tengelynél – Chart.Axes(xlValue) – beállítjuk a címke szövegét (“Egyenleg”) és méretét, a számformátumot, a minimum-maximum értékeket (automatikus), a skálabeosztást (ezer Ft) és hogy ezt címkével tüntesse is fel, valamint a vízszintes rácsvonalakat (világosszürke):
With Grafikon.Axes(xlValue) .HasTitle = True With .AxisTitle .Caption = "Egyenleg" .Font.Name = "arial" .Font.Size = 10 End With With .TickLabels .NumberFormat = "# ##0" End With .MinimumScaleIsAuto = True .MaximumScaleIsAuto = True .MajorUnitIsAuto = True .MinorUnitIsAuto = True .DisplayUnit = xlThousands With .DisplayUnitLabel .Caption = "eFt" End With .HasMajorGridlines = True With .MajorGridlines.Border .Color = RGB(224, 224, 224) End With End With
Ezután formázzuk meg a diagram felületét, vagyis a Chart.ChartArea és Chart.PlotArea objektumokat: mindkettő legyen átlátszó és ne legyen keretük.
With Grafikon.ChartArea With .Border .LineStyle = xlLineStyleNone End With With .Format .Fill.Visible = False '.Line.Visible = False --> ez ugyanaz mint a .Border.LineStyle = xlLineStyleNone End With End With With Grafikon.PlotArea With .Border .LineStyle = xlLineStyleNone End With With .Format .Fill.Visible = False '.Line.Visible = False --> ez ugyanaz mint a Border.LineStyle = xlLineStyleNone End With End With
Végezetül állítsuk be az oszlopdiagramunk oszloptávolságát – ezt a Chart.ChartGroup vagy Chart.ColumnGroup objektumon tudjuk elvégezni:
With Grafikon.ColumnGroups(1) .GapWidth = 30 End With
Grafikon feltöltése adatokkal
Per pillanat van egy majdnem teljesen megformázott grafikonunk, amiből azonban nem látunk semmit, mivel nincsen még adatokkal feltöltve. Az előző bejegyzésben többször utaltunk a “ChartFrissites” nevű eljárásra, ami többek között ezt az adatfeltöltést végzi el – most lássuk mit is tartalmaz.
Adott a vezérlőpanelünk, amin a kapcsológombok állása (Igaz/Hamis) mondja meg, hogy mely számlákat szeretnénk látni a grafikonon, illetve két dátummező, amelyeknek az értékét a “Datumtol” és “Datumig” változókban tároltuk el.
A megfelelő adatsorok megjelenítésére/eltüntetésére több megközelítés lehetséges. Az egyik megközelítésben betölthetjük az összes adatot a teljes rendelkezésre álló időtávra, majd a tengely minimum-maximum értékének az állításával szabályozhatjuk a megjelenítendő időhorizontot és a számsor színezésével vagy átlátszóvá tételével pedig a számsor láthatóságát – ez egy vonalgrafikonnál működhet, halmozott oszlopgrafikonnál viszont nem. Egy másik megközelítésben végiglépdelhetünk a kapcsolókon, megvizsgálhatjuk a hozzá kapcsolódó sorozat létezését, és ezeknek megfelelően törölhetjük a vezérlőpanelen kikapcsolt, de a grafikonon szereplő sorozatokat, illetve létrehozhatjuk a vezérlőpanelen bekapcsolt, de a grafikonon nem szereplő sorozatokat – az adatokat itt is a teljes rendelkezésre álló időtávra be kell töltenünk, majd a tengely időtávját tudjuk a kívánt értékeknek megfelelően beállítani . Az alábbiakban egy harmadik megközelítést nézünk meg: első lépésben töröljük a grafikonon szereplő összes sorozatot, ezután a kapcsolók és a dátummezők értékének megfelelően betöltjük a kívánt sorozatokat, a kívánt időtávra vonatkozóan.
A fő eljárás
Ehhez első körben hozzunk létre egy gyűjteményt a figyelendő 4 db kapcsológombból. A modulunk eljárásokon kívül eső részén deklaráljuk a szükséges változókat. Mivel tömbökkel dolgozunk és szeretnénk ha az első elemre 1-el hivatkoznánk és nem nullával, állítsuk be ezt is:
Option Base 1 Public KapcsoloGombok As Collection Dim KapcsoloGomb As Object Dim XArray As Variant Dim YArray As Variant Const Ceg1_XBank_Fo_Szin As Long = 128 'RGB(128, 0, 0) Const Ceg1_XBank_Al_Szin As Long = 14772545 'RGB(65, 105, 225) Const Ceg1_YBank_Fo_Szin As Long = 6053069 'RGB(205, 92, 92) Const Ceg2_YBank_Fo_Szin As Long = 8036607 'RGB(255, 160, 122)
Majd a ThisWorkbook modul Workbook_Open() eljárásba írjuk a következőket:
'Toggle gombok figyeléséhez gyűjtemény létrehozása Set KapcsoloGombok = New Collection With KapcsoloGombok .Add Ceg1_XBank_Fo .Add Ceg1_XBank_Al .Add Ceg1_YBank_Fo .Add Ceg2_YBank_Fo End With
A számsorok törléséhez a “ChartFrissites” eljárásunk első utasításaként betöltjük a grafikonunkat a korábban deklarált változókba, majd végiglépdelünk a SeriesCollection gyűjtemény elemein, és töröljük azokat:
Sub ChartFrissites() Dim Adatsor As Series Set ChtObj = ActiveSheet.ChartObjects("Chart_Reporting") Set Grafikon = ChtObj.Chart ' SeriesCollection ürítése For Each Adatsor In Grafikon.SeriesCollection Adatsor.Delete Next Adatsor '[...] End Sub
Ha ez lefutott, jöhet egy ciklus, amivel végiglépdelünk a gombokból létrehozott kollekció elemein: ha az be van kapcsolva, akkor a beállított időszak dátumait tartalmazó tömböt (XArray nevű váltózó), valamint az adott dátumokhoz tartozó napi záró bankszámlaegyenlegeket tartalmazó tömböt (YArray változó) betöltjük a grafikonba, illetve ki is színezzük (a színkódokat konstansként deklaráltuk, lásd feljebb). A tömböket külön eljárásban (“Levalogatas”) töltjük fel, a “ChartFrissites” szubrutinban csak meghívjuk azt az eljárást.
Sub ChartFrissites() '[SeriesCollection ürítése után:] '-------------------------------------- AdatDefinicio '-------------------------------------- For Each KapcsoloGomb In KapcsoloGombok ' ha a gomb be van kapcsolva, új Series hozzáadása, amúgy kihagyás If KapcsoloGomb = True Then '-------------------------------------- TempAdatok '-------------------------------------- '-------------------------------------- Levalogatas '-------------------------------------- With Grafikon.SeriesCollection.NewSeries .Name = Felirat .Values = YArray .XValues = XArray .Interior.Color = tmpSzin End With End If Next KapcsoloGomb '-------------------------------------- Grafikon_Formazas '-------------------------------------- End Sub
Forrástáblák definiálása
Az előző bejegyzés esetleírásában olvashattuk, hogy a bankkivonatok, amikkel dolgozni szeretnénk, a munkafüzetünk egy-egy lapján helyezkednek el, egy-egy táblázatként formázott, elnevezett táblában (Named Table). Az ilyen táblázatoknál a hivatkozás kicsit másképp működik, mint a Range-eknél: közvetlenül hivatkozhatunk a fejlécre, anélkül, hogy a sor/oszlop koordinátákat megadnánk, hivatkozhatunk egy-egy oszlopra annak nevével, a koordináták megadása nélkül, hivatkozhatunk az adattartalomra, szintén anélkül, hogy a konkrét cellákra hivatkoznánk. A táblázatok megfelelő adatait az “AdatDefinicio” eljárásban rendeljük hozzá a megfelelő változókhoz.
Ehhez először is deklaráljuk a változókat (az eljárásokon kívül eső részen):
'Adatválogatás változói Dim Ceg1_XBank_Fo_tbl As ListObject Dim Ceg1_XBank_Al_tbl As ListObject Dim Ceg1_YBank_Fo_tbl As ListObject Dim Ceg2_YBank_Fo_tbl As ListObject Dim Ceg1_XBank_Fo_arr As Variant Dim Ceg1_XBank_Al_arr As Variant Dim Ceg1_YBank_Fo_arr As Variant Dim Ceg2_YBank_Fo_arr As Variant Dim Ceg1_XBank_Fo_ErteknapOszlop As Integer Dim Ceg1_XBank_Fo_OsszegOszlop As Integer Dim Ceg1_XBank_Al_ErteknapOszlop As Integer Dim Ceg1_XBank_Al_OsszegOszlop As Integer Dim Ceg1_YBank_Fo_ErteknapOszlop As Integer Dim Ceg1_YBank_Fo_OsszegOszlop As Integer Dim Ceg2_YBank_Fo_ErteknapOszlop As Integer Dim Ceg2_YBank_Fo_OsszegOszlop As Integer
Majd az eljárásban végezzük el a hozzárendeléseket:
Sub AdatDefinicio() ' Bankkivonatok definiálása Set Ceg1_XBank_Fo_tbl = ThisWorkbook.Sheets("Ceg1_XBank_Fo").ListObjects("Ceg1_XBank_Fo") Ceg1_XBank_Fo_arr = Ceg1_XBank_Fo_tbl.DataBodyRange.Value2 Set Ceg1_XBank_Al_tbl = ThisWorkbook.Sheets("Ceg1_XBank_Al").ListObjects("Ceg1_XBank_Al") Ceg1_XBank_Al_arr = Ceg1_XBank_Al_tbl.DataBodyRange.Value2 Set Ceg1_YBank_Fo_tbl = ThisWorkbook.Sheets("Ceg1_YBank_Fo").ListObjects("Ceg1_YBank_Fo") Ceg1_YBank_Fo_arr = Ceg1_YBank_Fo_tbl.DataBodyRange.Value2 Set Ceg2_YBank_Fo_tbl = ThisWorkbook.Sheets("Ceg2_YBank_Fo").ListObjects("Ceg2_YBank_Fo") Ceg2_YBank_Fo_arr = Ceg2_YBank_Fo_tbl.DataBodyRange.Value2 ' Bankkivonat oszlopok definiálása Ceg1_XBank_Fo_ErteknapOszlop = Ceg1_XBank_Fo_tbl.HeaderRowRange.Find(what:="Értéknap").Column Ceg1_XBank_Fo_OsszegOszlop = Ceg1_XBank_Fo_tbl.HeaderRowRange.Find(what:="Összeg").Column Ceg1_XBank_Al_ErteknapOszlop = Ceg1_XBank_Al_tbl.HeaderRowRange.Find(what:="Értéknap").Column Ceg1_XBank_Al_OsszegOszlop = Ceg1_XBank_Al_tbl.HeaderRowRange.Find(what:="Összeg").Column Ceg1_YBank_Fo_ErteknapOszlop = Ceg1_YBank_Fo_tbl.HeaderRowRange.Find(what:="Értéknap").Column Ceg1_YBank_Fo_OsszegOszlop = Ceg1_YBank_Fo_tbl.HeaderRowRange.Find(what:="Összeg").Column Ceg2_YBank_Fo_ErteknapOszlop = Ceg2_YBank_Fo_tbl.HeaderRowRange.Find(what:="Értéknap").Column Ceg2_YBank_Fo_OsszegOszlop = Ceg2_YBank_Fo_tbl.HeaderRowRange.Find(what:="Összeg").Column End Sub
Sorozatspecifikus változók definiálása
A “TempAdatok” eljárásban néhány változót feltöltünk az adott kapcsológombra (bankszámlára) vonatkozó értékekkel, hogy azzal a többi eljárásban műveleteket tudjunk végezni.
Először deklaráljuk a szükséges változókat a modul elején:
Dim Felirat As String Dim tmpKivonat_arr As Variant Dim tmpErteknapOszlop As Integer Dim tmpOsszegOszlop As Integer Dim tmpSzin As Long
Majd jöhet maga a szubrutin:
Sub TempAdatok() Select Case KapcsoloGomb.Name Case "Ceg1_XBank_Fo" Felirat = "Cég1_XBank_Fő" tmpKivonat_arr = Ceg1_XBank_Fo_arr tmpErteknapOszlop = Ceg1_XBank_Fo_ErteknapOszlop tmpOsszegOszlop = Ceg1_XBank_Fo_OsszegOszlop tmpSzin = Ceg1_XBank_Fo_Szin Case "Ceg1_XBank_Al" Felirat = "Cég1_XBank_Al" tmpKivonat_arr = Ceg1_XBank_Al_arr tmpErteknapOszlop = Ceg1_XBank_Al_ErteknapOszlop tmpOsszegOszlop = Ceg1_XBank_Al_OsszegOszlop tmpSzin = Ceg1_XBank_Al_Szin Case "Ceg1_YBank_Fo" Felirat = "Cég1_YBank_Fő" tmpKivonat_arr = Ceg1_YBank_Fo_arr tmpErteknapOszlop = Ceg1_YBank_Fo_ErteknapOszlop tmpOsszegOszlop = Ceg1_YBank_Fo_OsszegOszlop tmpSzin = Ceg1_YBank_Fo_Szin Case "Ceg2_YBank_Fo" Felirat = "Cég2_YBank_Fő" tmpKivonat_arr = Ceg2_YBank_Fo_arr tmpErteknapOszlop = Ceg2_YBank_Fo_ErteknapOszlop tmpOsszegOszlop = Ceg2_YBank_Fo_OsszegOszlop tmpSzin = Ceg2_Ybank_Fo_Szin End Select End Sub
asd
Sorozatspecifikus tömbök feltöltése
A célunk ezzel az eljárással, hogy (minden egyes megjeleníteni kívánt bankszámlához) kapjunk két számsort: az egyik a dátumokat tartalmazza, a másik az adott dátumhoz tartozó egyenleget. A szubrutin működése a következőképp kell hogy kinézzen (zárójelben kékkel a vonatkozó változó neve):
- Vegye a vezérlőpanel kezdődátumát (Datumtol), ez lesz a dátum tömbünk (XArray) első eleme.
- A megfelelő bankkivonat (tmpKivonat_arr) értéknap oszlopában (tmpErteknapOszlop) keresse meg a kezdődátumot,
- majd összegezze az adott dátumon valamint az azelőtt történt mozgásokat a bankkivonat összeg oszlopában (tmpOsszegOszlop) – ez lesz a kezdődátumra vonatkozó egyenlegünk (feltételezzük, hogy a bankkivonat a legkorábbi dátummal tartalmazza a bankszámla nyitóegyenlegét). Az egyenleget tárolja el az érték tömbünk (YArray) első elemeként.
- Ezután növelje a dátumot eggyel, tárolja el a dátum tömb következő elemeként, végezze el az adott dátumra az értékek összegzését, adja hozzá az előző napi záróegyenleghez, ez lesz a napi záró egyenleg. Tárolja el az érték tömb következő elemeként.
- Az előző lépést ismételje addig, amíg el nem érjük a vezérlőpanelen megadott záró dátumot (Datumig).
A mostani bejegyzésnek a tömbök használata nem képzi központi elemét, ezért ahhoz több magyarázatot most nem fűznék, lássuk inkább a programkódot (természetesen, ha valami nem tiszta és kérdésük van, tegyék fel bátran):
Sub Levalogatas() '****** Deklarációk ******************* Dim DatumSzamlalo As Long Dim i As Long i = 0 Dim j As Long j = 0 Dim NapiEgyenleg As Long NapiEgyenleg = 0 ReDim EredmenyYArray(1) 'összeg ReDim EredmenyXArray(1) 'dátum '************************************** 'kezdődátum egyenlegének kiszámítása i = 1 ReDim Preserve EredmenyXArray(i) ReDim Preserve EredmenyYArray(i) DatumSzamlalo = Datumtol EredmenyXArray(i) = DatumSzamlalo ' Sum összeg, if tranzakciódátum <= Kezdődátum NapiEgyenleg = tmpNyitoEgyenleg For j = 1 To UBound(tmpKivonat_arr, 1) If tmpKivonat_arr(j, tmpErteknapOszlop) <= DatumSzamlalo Then NapiEgyenleg = NapiEgyenleg + tmpKivonat_arr(j, tmpOsszegOszlop) End If EredmenyYArray(i) = NapiEgyenleg Next j 'ciklus For DatumSzamlalo = Datumtol + 1 To Datumig i = i + 1 ReDim Preserve EredmenyXArray(i) ReDim Preserve EredmenyYArray(i) EredmenyXArray(i) = DatumSzamlalo ' Sum összeg, if tranzakciódátum = dátumszámláló For j = 1 To UBound(tmpKivonat_arr, 1) If tmpKivonat_arr(j, tmpErteknapOszlop) = DatumSzamlalo Then NapiEgyenleg = NapiEgyenleg + tmpKivonat_arr(j, tmpOsszegOszlop) 'záróegyenleg = előző napi záró + napi mozgás End If Next j EredmenyYArray(i) = NapiEgyenleg Next DatumSzamlalo End Sub
asd
Grafikon formázása – végső simítások
Miután feltöltöttük adatokkal a grafikonunkat, meg tudjuk ejteni azokat a formázásokat is, amikhez szükséges a feltöltött grafikon megléte. A mostani példánkban egy ilyen maradt, méghozzá a vízszintes tengely minimum-maximum értékének beállítása (a grafikonok színét már a létrehozásukkor megadtuk):
Sub Grafikon_Formazas() With Grafikon.Axes(xlCategory) .MinimumScale = Datumtol .MaximumScale = Datumig End With End Sub
Legkorábbi dátum meghatározása
A vezérlőpanelünkre felraktunk két gombot, aminek a kódolásáról az előző bejegyzésben még nem ejtettünk szót, mivel az eljárás az előző bekezdésekben definiált tömböket használja.
Kezdjük az egyszerűbb témával. A záró dátum meghatározásához szerkesztettünk egy gombot, amivel a mai dátumra lehet a dátummező értékét frissíteni. A mai dátumot a Date függvénnyel kapjuk meg, az eljárásunk annyi lesz, hogy a gomb megnyomásakor a “Datumig” változónkat és a záródátum szövegmezőt állítsa át a mai dátumra (és természetesen rögtön frissítse is a grafikont).
A ThisWorkbook modul eljárásokon kívül eső részén deklaráljuk az eseményeket:
Private WithEvents CmdBtn_Datumtol As CommandButton Private WithEvents CmdBtn_Datumig As CommandButton
Majd jöhet a kattintás eseménye:
Private Sub CmdBtn_Datumig_Click() Datumig = Date TextBox_Datumig.Value = Format(Datumig, "yyyy.mm.dd") '-------------------------------------- ChartFrissites '-------------------------------------- End Sub
A legkorábbi rendelkezésre álló dátum meghatározása már trükkösebb, hiszen a példánkban 4 külön munkalapon szereplő 4 táblában kell a dátumokat hozzá ellenőrizni.
A dátum kikeresését külön eljárásba rakjuk, a kattintás eseményébe csak ennyi kerül:
Private Sub CmdBtn_Datumtol_Click() '-------------------------------------- LegkorabbiDatumtol '-------------------------------------- Datumtol = LegkorabbiDatum TextBox_Datumtol.Value = Format(Datumtol, "yyyy.mm.dd") '-------------------------------------- ChartFrissites '-------------------------------------- End Sub
Lássuk először szövegesen, mit is várunk a “LegkorabbiDatumtol” eljárásunktól:
- Hozzunk létre egy gyűjteményt a bankkivonatokból, minden elemhez rendeljük hozzá az adott bankkivonat tömbbe betöltött értékeit. Erre szolgál az “AdatDefinicio” eljárásunk, azt hívjuk meg itt is.
- Menjünk végig a gyűjtemény minden egyes elemén, pontosabban a megfelelő bankkivonatokat tartalmazó tömbökön. Minden egyes bankkivonatnál:
- menjünk végig a dátum oszlop elemein (az egyes tranzakciók dátumain), majd keressük ki az adott kivonat legkisebb dátumát. Ezt úgy fogjuk elérni, hogy ha a vizsgált dátum kisebb, mint a “LegkorabbiDatum” változónkban eltárolt dátum, akkor felülírjuk a változó értékét a vizsgált dátummal.
- Miután végiglépdeltünk az összes kivonat összes dátum mezőjén (mivel tömbökkel dolgozunk és nem cellákkal, ezt az Excel a másodperc töredéke alatt elvégzi), a “LegkorabbiDatum” változónk a legkisebb dátumot fogja tartalmazni.
Deklaráljuk a projekt szintű változót a fő modulunk elején:
Public LegkorabbiDatum As Long
Végezetül maga az eljárás:
Sub LegkorabbiDatumtol() '****** Deklarációk ******************* Dim BankKivonatok As Collection Dim BankKivonat As Variant Dim i As Long LegkorabbiDatum = Date '************************************** '-------------------------------------- AdatDefinicio '-------------------------------------- 'Bankkivonatokból gyűjtemény létrehozása Set BankKivonatok = New Collection With BankKivonatok .Add "Ceg1_XBank_Fo_arr" .Add "Ceg1_XBank_Al_arr" .Add "Ceg1_YBank_Fo_arr" .Add "Ceg2_YBank_Fo_arr" End With For Each BankKivonat In BankKivonatok Select Case BankKivonat Case "Ceg1_XBank_Fo_arr" tmpKivonat_arr = Ceg1_XBank_Fo_arr tmpErteknapOszlop = Ceg1_XBank_Fo_ErteknapOszlop Case "Ceg1_XBank_Al_arr" tmpKivonat_arr = Ceg1_XBank_Al_arr tmpErteknapOszlop = Ceg1_XBank_Al_ErteknapOszlop Case "Ceg1_YBank_Fo_arr" tmpKivonat_arr = Ceg1_YBank_Fo_arr tmpErteknapOszlop = Ceg1_YBank_Fo_ErteknapOszlop Case "Ceg2_YBank_Fo_arr" tmpKivonat_arr = Ceg2_YBank_Fo_arr tmpErteknapOszlop = Ceg2_YBank_Fo_ErteknapOszlop End Select For i = 1 To UBound(tmpKivonat_arr, 1) If tmpKivonat_arr(i, tmpErteknapOszlop) < LegkorabbiDatum Then LegkorabbiDatum = tmpKivonat_arr(i, tmpErteknapOszlop) End If Next i Next BankKivonat End Sub